mapa

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > O obci

O obci

Poloha obce

Devět kilometrů jihozápadně od Berouna, v malé kotlince, ve výši 361 m. n. m., je rozložena obec Tmaň, k níž patří osady Lounín, Slavíky a samoty Havlíčkův mlýn a hájovna u Křížatek.

Historie obce

Jméno obce Tmaň se prý odvozuje od Tumoně, jednoho z vrahů kněžny Ludmily na Tetíně
r. 921. Stála zde tvrz vladyků z Tmaně, z nichž jeden, Jan Koberec, byl lovčím krále Václava IV. Na místě tvrze stojí barokní zámek z 18. století upravovaný v 1. polovině 19. století a roku 1891.

Poprvé je Tmaň písemně doložena v r. 1170 jako sídlo bratří Havla a Budislava. V roce 1315 se o ní píše, že se skládá z části východní a západní. Východní patřívala církvi a v západní se nacházela tvrz s dvorcem, kterou v roce 1380 vlastnil vladyka Albert. Na zdivu gotické tvrze vznikla na počátku 18. století barokní stavba, l když zámek procházel dalšími úpravami, stále si uchovával původní styl. jednoposchodový objekt s věžičkou, kde se dochoval v přízemí gotický portál, čeká na svoji rekonstrukci.

Zámek navštěvoval vletech 1909-1912 malíř M. Aleš, který zde našel krajinu svého stáří a nakreslil zde několik tmaňských obrázků. Zámek rovněž navštěvovala manželka jednoho ze synů posledního majitele panství, operní pěvkyně Gabriela Horvátová, která v roli „kostelničky" proslavila Janáčkovu operu „Její pastorkyňa".

Katolický kostel sv. Jiří má barokní podobu a patří k nejstarším kostelům v Čechách. Patří k němu hřbitov s několika zajímavými náhrobky. Ty nejcennější jsou samozřejmé v kostele a pocházejí až z 15 stol.

 

Obec má ještě jednu církevní stavbu, a to sbor Jiřího z Poděbrad  Církve československé husitské, postavený v roce 1926. Vesnický ráz částečně narušila výstavba domů sídlištního typu, postavených v šedesátých letech pro rodiny zaměstnanců akciových společností Velkolomu a Vápenky Čertovy schody, jejíž závody sídlí na katastru obce.

Současnost obce

V současné době má obec přes 1000 obyvatel. Veškeré komunikace jsou v bezpečném provedení. Schválený územní plán obce s možností výstavby rodinných domků.V současné době probíhá jednání ohledně změny ÚP.V roce 2004 byla dokončena stavba nové hasičské zbrojnice. 

Také škola si zaslouží pozornost. Byla postavena v r. 1884 a je ještě starší než kříž a zvonička u rybníka, zbudované v r. 1899. U školy stojí památník obětem dvou světových válek. Celá obec leží na hranic CHKO Český kras, v dosahu všech přírodních památek.

Turistické cíle

  • Koněpruské jeskyně (asi 6 km od obce)
  • Aksamitová brána
  • Zlatý kůň
  • Koukolová hora

 

 

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.obectman.cz

Registrujte se zde

Náš mapový portál - nově aktualizovaný

https://app.gisonline.cz/tman

bannerGO_125x250.png

POLICIE

http://www.policie.cz/rs_atlantic/project/section.php?ids=183

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA TMAŇ

https://www.skola-tman.cz/

PŘEHLED ZUBNÍCH POHOTOVOSTÍ

http://www.dent.cz/detail-text.php?id_strana=2&id_text=282

HLÁŠENÍ ROZHLASU

Hlaseni-web-banner-I-Tman.png

5. 12. Jitka

Zítra: Mikuláš

Návštěvnost stránek

254368