Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10
Tradiční jarní burza oblečení
11
Tradiční jarní burza oblečení
12
Tradiční jarní burza oblečení
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22
Zápis do I. třídy ZŠ Tmaň
23 24 25 26 27
Vítání jara Na Koledníku
28
29 30
Pálení čarodějnic
1 2
Zápis do MŠ
3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > O obci

O obci

Poloha obce

Devět kilometrů jihozápadně od Berouna, v malé kotlince, ve výši 361 m. n. m., je rozložena obec Tmaň, k níž patří osady Lounín, Slavíky a samoty Havlíčkův mlýn a hájovna u Křížatek.

Historie obce

Jméno obce Tmaň se prý odvozuje od Tumoně, jednoho z vrahů kněžny Ludmily na Tetíně r. 921. Stála zde tvrz vladyků z Tmaně, z nichž jeden, Jan Koberec, byl lovčím krále Václava IV. Na místě tvrze stojí barokní zámek z 18. století upravovaný v 1. polovině 19. století a roku 1891.

barokní zámek

Poprvé je Tmaň písemně doložena v r. 1170 jako sídlo bratří Havla a Budislava. V roce 1315 se o ní píše, že se skládá z části východní a západní. Východní patřívala církvi a v západní se nacházela tvrz s dvorcem, kterou v roce 1380 vlastnil vladyka Albert. Na zdivu gotické tvrze vznikla na počátku 18. století barokní stavba. l když zámek procházel dalšími úpravami, stále si uchovával původní styl. Jednoposchoďový objekt s věžičkou, kde se dochoval v přízemí gotický portál, čeká na svoji rekonstrukci.

Zámek navštěvoval vletech 1909-1912 malíř M. Aleš, který zde našel krajinu svého stáří a nakreslil zde několik tmaňských obrázků. Zámek rovněž navštěvovala manželka jednoho ze synů posledního majitele panství, operní pěvkyně Gabriela Horvátová, která v roli „kostelničky" proslavila Janáčkovu operu „Její pastorkyňa".

Katolický kostel sv. Jiří

Katolický kostel sv. Jiří má barokní podobu a patří k nejstarším kostelům v Čechách. Patří k němu hřbitov s několika zajímavými náhrobky. Ty nejcennější jsou samozřejmé v kostele a pocházejí až z 15. století.

 

sbor Jiřího z Poděbrad  Církve československé husitské

Obec má ještě jednu církevní stavbu, a to sbor Jiřího z Poděbrad  Církve československé husitské, postavený v roce 1926. Vesnický ráz částečně narušila výstavba domů sídlištního typu, postavených v šedesátých letech pro rodiny zaměstnanců akciových společností Velkolomu a Vápenky Čertovy schody, jejíž závody sídlí na katastru obce.

Současnost obce

V současné době má obec přes 1 200 obyvatel. Veškeré komunikace jsou v bezpečném provedení. Schválený územní plán obce s možností výstavby rodinných domků. V současné době probíhá jednání ohledně změny ÚP. V roce 2004 byla dokončena stavba nové hasičské zbrojnice. 

Také škola si zaslouží pozornost. Byla postavena v r. 1884 a je ještě starší než kříž a zvonička u rybníka, zbudované v r. 1899. U školy stojí památník obětem dvou světových válek. Celá obec leží na hranic CHKO Český kras, v dosahu všech přírodních památek.

kříž a zvonička u rybníka, zbudované v r. 1899

Turistické cíle

  • Koněpruské jeskyně (asi 6 km od obce)
  • Aksamitová brána
  • Zlatý kůň
  • Koukolová hora